O projektu Obalová kalkulačka

Obalová kalkulačka je on-line nástroj, který každému pomůže sledovat jeho pozitivní dopad na snižování množství vyprodukovaného odpadu při nákupu potravin a drogerie. Bezobalu za rok 2019 ušetřilo ve třech prodejnách 15,35 tun zákaznických obalů, což je o 6,28 tun více než v předchozím roce. Jsme hrdí na výsledek, který se nám podařil dosáhnout díky vaší pomoci. Děkujeme, že jste v tom s námi, za vaše ekologické smýšlení a udržitelný životní styl. Nezastavujeme, jdeme dál.

Pojďte si i vy spočítat svou obalovou stopu!

Kalkulačka je opravdu pro každého. Od zkušeného zerowastera, po ty, kteří na cestu bez odpadu právě vykročili. Ušetřené obaly můžete zadat do aplikace po každém nákupu, ať jste nakupovali v bezobalovém obchodě, supermarketu, drogerii, nebo v obyčejné večerce. Protože v každém obchodě se dá ušetřit alespoň nějaký ten „igeliťák“.

Dočkáte se i motivující zpětné vazby průběžných i celkových výsledků ušetřených obalů. Ty aplikace vyhodnotí ve vztahu k průměrné spotřebě, která je dle Ministerstva životního prostředí 544 Kg komunálního odpadu na osobu za rok (Zdroj: ISOH, MŽP, 2019). Vaše výsledky můžete ukládat a sdílet svému okolí.

Tento šikovný pomocník je nejen motivací pro vás, ale i inspirací pro vaše blízké.

Součástí aplikace kalkulačky je i sekce, kde se dozvíte rady a tipy, jak se dopracovat k prázdnějšímu odpadkovému koši a šetrnějšímu životnímu stylu.

Tento šikovný nástroj můžete používat přímo ve svém mobilním telefonu (optimalizované zobrazení i ovládání), tabletu, a samozřejmě na běžném počítači.

Jak je počítána moje obalová stopa

Analytický tým v Bezobalu pro výpočet množství nevyprodukovaného odpadu vytvořil jedinečný algoritmus. Celá analýza zkoumala období leden-prosinec 2019 v prodejnách Bělehradská a Radhošťská.

Nakoupil jsem v bezobalovém obchodě?

Měrnou jednotkou pro výpočet množství ušetřeného odpadu pro daný nákup potravin a drogerie je 1 Kč, která obsahuje 0,15 g plastu, 0,06 g papíru, 0,21 g skla, 0,05 g OSTATNÍho. Odpad jsme rozdělili na 4 složky nejčastěji používaných materiálů pro výrobu potravinových obalů. Pod pojmem OSTATNÍ je myšleno: tetrapak, kovové, hliníkové a nerecyklovatelné obaly (tzv. kompozitní obaly - složené z více druhů materiálu, který nelze od sebe oddělit; např. obal od koření – papírový sáček s hliníkovým vnitřkem).

Postup výpočtu množství gramů v 1 Kč:

  1. Zvážili jsme prázdné obaly výrobků, které nakoupíte v běžných obchodech s potravinami a drogerií. Obaly jsme rozdělili podle materiálu na 4 skupiny.
  2. Vytvořili jsme seznam produktů nabízených v bezobalových prodejnách a jsou ekvivalentem produktů prodávaných v běžných obchodech.
  3. Na základě jednoznačného identifikátoru jsme spojili tyto dva soubory, abychom zjistili, kolik kilogramů odpadu bylo ušetřených na prodejnách Bezobalu celkem.
  4. Na závěr jsme každý druh odpadu vydělili součtem tržeb. Tím jsme určili množství jednotlivých složek odpadu na 1 Kč.

Nakoupil jsem v běžném obchodě?

Jiný algoritmus počítání obalů používáme, když nakoupíte v běžném obchodě. Pod pojmem "běžný obchod" je myšleno maloobrátkový prodej v supermarketech, v hypermarketech, malých prodejnách, lahůdkách, večerkách, zdravých výživách s bezobalovou sekcí, prodejnách čajů a kávy.

Ve vybraných provozech jsme zkoumali a pozorovali, které potraviny lze nakoupit do vlastních nádob, aniž byste museli použít jednorázové varianty (např. plastový či papírový pytlík), které provoz nabízel. Zjistili jsme, že do vlastních nádob lze nakoupit: ovoce a zeleninu, pečivo, chléb a čerstvé saláty, pomazánky, olivy, sušená rajčata, salámy, šunky, sýry, prodávané na váhu. Významnou složkou odpadu jsou i jednorázové nákupní tašky, které se dají snadno nahradit znovupoužitelnou alternativou, proto jsou zařazeny do aplikace.

Následně jsme zvážili obaly jednotlivých položek a zadali je do algoritmu aplikace, která na 1 ks daného produktu počítá váhu obalu daného produktu.